badsagroup
گردشگري و سفر

روستاي مهارلو

روستاي مهارلو از توابع بخش كوهنجان شهرستان سروستان مي‌باشد. روستاي مهارلو نام خود را از درياچه همجوار خود گرفته است و براساس گفته‌هاي كهنسالان، در گذشته به دشت گل نيز معروف بوده كه داراي جاذبه هاي گردشگري فراواني مي باشد. اين روستا از شمال غرب به شيراز، از شمال به درياچه مهارلو و از جنوب غرب به ارتفاعات محدود است. روستاي مهارلو از سطح دريا ۱۵۴۵ متر ارتفاع دارد و آب و هواي آن در بهار و تابستان معتدل و در زمستان سرد است.


روستاي مهارلو نام خود را از درياچه همجوار خود گرفته است و براساس گفته‌هاي كهنسالان، در گذشته به دشت گل نيز معروف بوده است. اين روستا در پهنه تاريخي و فرهنگي كهني واقع شده است. تاريخ شكل‌گيري روستا، با توجه به آثار بر جاي مانده (كاروانسراي شاه عباسي) به دوره صفوي مربوط مي‌شود. مردم روستاي مهارلو به زبان فارسي سخن مي‌گويند، مسلمان و پيرو مذهب شيعه جعفري هستند.

اطلاعاتي راجع به الگوي معيشتي و سكونت روستاي مهارلو

روستاي مهارلو در دامنه‌هاي زاگرس جنوبي و در مجاورت درياچه مهارلو استقرار يافته و بافت مسكوني متراكمي دارد. كالبد خانه‌هاي روستاييان تحت تأثير شرايط بيعي و نوع معيشت و فعاليت مردم شكل گرفته است. در بافت قديمي، بقاياي خانه‌هايي با طاق‌هاي بلند و پنجره‌هاي قوسي، كه از سنگ و ساروج و گاه از خشت و گل و چوب ساخته شده‌اند به جا مانده است. خانه‌هاي جديد روستا با سقف مسطح با مصالحي از سنگ، آجر، بلوك سيماني، آهن، سيمان و گچ ساخته مي‌شوند.

 

 

تصويري از كشاورزي روستاي مهارلو;

درآمد اكثر مردم روستاي مهارلو از فعاليت‌هاي زراعي، دامداري و توليد صنايع دستي تأمين مي‌شود. گندم، جو، صيفي‌جات و از محصولات زراعي و انار، انجير و بادام از محصولات باغي روستاست. محصولات دامي روستاي مهارلو شامل گوشت، پشم گوسفند و فرآورده‌هاي لبني مانند شير، ماست، كره و دوغ محلي مي‌باشد. قالي دستبافت نيز از توليدات صنايع دستي روستا است.

براساس نتايج سرشماري سال ۱۳۷۵، جمعيت اين روستا ۵۳۹ نفر بوده است كه در سال ۱۳۸۵، به ۲۴۰۰ و بر اساس سرشماري سال ۹۰، ۲۴۶۷ نفر در قالب ۶۵۲ خانوار در روستاي مهارلو و ۲۴۶ نفر در قالب ۶۳ خانوار در روستاي دوبنه ساكن بوده‌اند.

جاذبه‌هاي گردشگري روستاي مهارلو

روستاي زيباي مهارلو كه در گذشته به دشت گل نيز معروف بوده است، با استقرار در دامنه‌هاي زاگرس جنوبي و همجواري با درياچه زيباي مهارلو، چشم‌اندازهاي بسيار زيبا و جذابي دارد و هر ساله گروه كثيري از گردشگران تور شيراز را به سوي خود جلب مي‌كند. برخي از جاذبه‌هاي اين روستا عبارتند از: درياچه مهارلو ،چشمه آب معدني، امامزاده خديجه بانو، كاروانسراي شاه عباسي، تل شرقي، قلعه شاهرخ پسر تيمور لنگ، بقعه بي بي شريفه خاتون از زيباترين جاذبه‌هاي گردشگري اين روستا هستند.

 

نمايي زيبا از درياچه مهارلو شيراز 

نمايي زيبا از درياچه مهارلو شيراز

از ديگر جاذبه‌هاي گردشگري روستاي مهارلو مي‌توان به چشمه آب معدني مهارلو اشاره كرد كه دربخش جنوبي روستا واقع شده و آب اين چشمه براي بيشتر بيماريهاي پوستي شفابخش مي‌باشد كوه چنار كه در بخش جنوب و در فاصله چند كيلومتري در كوهستان‌هاي مهارلو قرار دارد كه پوشيده شده از چنارهاي كهنسال و قديمي كه منظره خاصي با اين منطقه مي‌بخشد باغ حيدر اين باغ درجنوب غربي و در فاصله يك و نيم كيلومتر واقع شده است.

پوشش گياهي روستاي مهارلو

نمايي از طبيعت زيباي روستاي مهارلو 

نمايي از طبيعت زيباي روستاي مهارلو

به طور كلي گياهان شناسايي شده در منطقه به دو دسته بومي و زراعي قابل تقسيم مي باشند كه عمده گياهان بومي شامل : انجير ، انار ، درختچه هاي بادام ، گون ، درمنه ، شيرين بيان ، خارشتر ، گلزا، گياهان چمني و جارو مي باشد .گياهان زراعي : در اكثر مناطق ، گندم و جو به صورت ديمي و آبي در حاشيه تالاب كاشت مي شوند. زراعت آبي و كشت سبزيجات در اين منطقه وجود دارد .

حيات وحش روستاي مهارلو

تالاب مهارلو بخشي از منطقه شكار ممنوع مهارلو به شمار مي رود . حيات وحش اين منطقه به دو دسته پرندگان و پستانداران تبديل ميشود.
گونه هاي عمده پستانداران شامل : روباه معمولي ، شغال ، تشي با انواع جوندگان كوچك ، خرگوش و گراز كه به طور پراكنده در نزديكي مزارع كشاورزي ديده مي شوند .

 

تصويري از حيوانات حيات وحش روستاي مهارلو

تصويري از حيوانات حيات وحش روستاي مهارلو

اين تالاب زيستگاه زمستان گذراني پرندگان مهاجر به شمار مي رود و هر ساله ميزبان جمعيت فراواني از فلامينگو هاست كه از آرتمياي موجود در اين درياچه تغذيه مي كنند.پرندگان شاخص اين تالاب عبارتند از:فلامينگوي بزرگ در جمعيت هاي بالاي ۴۰۰۰ قطعه، تنجه ،شاهين ، انواع كاكايي ، انواع پرندگان كنار آبزي:گيلانشاه بزرگ،سليم كوچك،انواع آبچليك ها ودر اطراف تالاب گونه هاي متنوعي از پرندگان خشكي زي نيز ديده مي شود.
منطقه شكار ممنوع روستاي مهارلو
منطقه شكار ممنوع مهارلو با وسعت ۳۳۶۵۰هكتار در فاصله ۲۰ كيلومتري جنوب شرقي شهر شيراز درمجاورت جاده اصلي شيراز –سروستان و بين طول جغرافيايي´۱۴° ۵۲ تا´ ۲۸°۵۳ وعرض شمالي´۰۰°۲۹ و´ ۵۷ ° ۲۹ واقع شده است. منطقه مهارلو درابتدادر تاريخ ۷۹/۵/۱ به مدت سه سال شكار ممنوع اعلام گرديد وسپس در تاريخ هاي ۸۴/۵/۱ و ۹۱/۱/۱۵ مجددا" به مدت ۵سال تمديد گرديد.

اطلاعاتي راجع به روستاي مهارلو

فاصله تا مركز استان شيراز:۴۵ كيلومتر
دسترسي به روستا: اين روستا از طريق شهر شيراز با جاده اي آسفالت قابل دسترسي است.
سوغات: انجير ، بادام و انار
آب و هوا: معتدل و سرد

منبع

روستاي مهارلو

امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۹ آبان ۱۳۹۶ ] [ ۱۰:۳۴:۴۴ ] [ pouya ] [ نظرات (0) ]
[ ]
.: Weblog Themes By bornablog :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 0
دیروز : 0
افراد آنلاین : 1
همه : 3723
چت باکس
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
امکانات وب