badsagroup
گردشگري و سفر

مدرسه علميه عباسقلي‌خان

مدرسه علميه عباسقلي‌خان از بناهاي تاريخي و از مدارس علوم ديني مشهد است كه توسط عباسقلي‌خان شاملو در عهد صفويه بنا شد. اين مدرسه، امروزه از مدارس حوزه علميه مشهد است و در ابتداي خيابان نواب صفوي، در حاشيه زيرگذر، در كنار حرم رضوي قرار دارد. اين مدرسه توسط عباسقلي‌خان بيگلربيگي در سال ۱۰۷۷ق به دستور شاه سليمان صفوي ساخته شده و نام سازنده در كتيبه سردر ورودي مدرسه ذكر شده است.

نمايي از اتاق هاي مدرسه علميه عباسقلي‌خان 

نمايي از اتاق هاي مدرسه علميه عباسقلي خان

اتفاقات تاريخي مهمي كه در اين خيابان روي داده و افرادي كه روزگاري در كوچه پس كوچه‌هاي نواب زندگي مي‌كردند، امروز به تاريخ سپرده شده‌اند؛ عباسقلي‌خان از آن دسته افراد است كه براي مردم كوچه و بازار مشهد بسيار با ارزش است. مردي كه نسل در نسلش حاكم خراسان بزرگ بودند و بسياري از املاك مشهد متعلق به خاندان وي بوده است.

معماري مدرسه علميه عباسقلي‌خان

بناي مدرسه در دو طبقه و در چهار ضلع داراي چهار ايوان به سبك معماري عهد صفويه ساخته شده كه بيش از ۱۰۰ حجره را در خود جاي داده است. اين مدرسه تماما با آجر ساخته شده و داراي تزئيناتي اعم از كاشي‎كاري‌ و مقرنس‎كاري‌ سردر ورودي ايوان‌ها و حجرات و رواق‌ها است. ﺳﺮدر اﯾﻦ ﻣﺪرﺳﻪ در ﺟﺮﯾﺎن ﺗﻮﺳﻌﻪ ﺣﺮم و ﺗﻌﺮﯾﺾ ﺧﯿﺎﺑﺎن ﻧﻮاب ﺻﻔﻮي، ﺑﻪ ﻋﻨﻮان ﯾﮑﯽ از آﺛﺎر ﺗﺎرﯾﺨﯽ – ﻣﺬﻫﺒﯽ، ﺑﺪون ﺗﺨﺮﯾﺐ ﺷﮑﻞ ﻇﺎﻫﺮي ﺑﻪ ﻋﻘﺐ ﮐﺸﯿﺪه ﺷﺪ و اﮐﻨﻮن در ﺣﺎﺷﯿﻪ ﺿﻠﻊ ﺟﻨﻮﺑﯽ ﺧﯿﺎﺑﺎن واﻗﻊ ﺷﺪه اﺳﺖ.

كتابخانه مدرسه علميه عباسقلي‌خان

كتابخانه مدرسه عباسقلي‌خان در ۱۳۳۴ش توسط سيد حسن محدث تأسيس شد و كتاب‌هاي اوليه آن توسط فردي به نام سيدعلي بهشتي وقف شد و به تدريج كتاب‎هاي ديگري در زمينه علوم اسلامي به آن اضافه گرديد.

كاربرد امروزي مدرسه علميه عباسقلي‌خان

مدرﺳﻪ ﻋﺒﺎﺳﻘﻠﯽ‌ﺧﺎن از ﺟﻤﻠﻪ آﺛﺎر ﻣﻌﻤﺎري ﻣﺸﻬﺪ بوده كه ﺗﺤﺖ ﻧﻈﺎرت ﺳﺎزﻣﺎن ﻣﯿﺮاث ﻓﺮﻫﻨﮕﯽ ﺧﺮاﺳﺎن است. اﯾﻦ ﻣﺪرﺳﻪ، اكنون در نزديكي حرم رضوي قرار دارد و ﯾﮑﯽ از ﻣﺮاﮐﺰ ﺣﻮزه ﻋﻠﻤﯿﻪ ﻣﺸﻬﺪ ﺑﻪ ﺷﻤﺎر ﻣﯽ‌آﯾﺪ. خيابان نواب در نخستين ساعات روز جمعه مملو از رفت و آمد و حضور زائران تور مشهد و مجاوران است همان طور كه رو به گنبد حرم امام رضا(ع) سلام مي‌دهم خاطرات گذشته خيابان نواب با خود مرور مي‌‌‌‌‌‌كنم.

آدرس مدرسه علميه عباسقلي‌خان

مدرسه علميه عباسقلي‌خان در ابتداي خيابان نواب‌ صفوي و روبه‌روي شهرداري منطقه ثامن قرار دارد.

منبع

مدرسه علميه عباسقلي‌خان

امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۹ آبان ۱۳۹۶ ] [ ۰۸:۳۶:۲۶ ] [ pouya ] [ نظرات (0) ]
[ ]
.: Weblog Themes By bornablog :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
آخرين مطالب
تور قبرس شمالي يكي از بهترين مقاصد گردشگران در فصل تابستان قبرس شمالي است.ما در اين مطلب قصد داريم تا راهنماي سفر شما در تور قبرس شمالي باشيم و با بيان برخي ار نكات سفر به قبرس شمالي در خدمت شما باشيم. ترانسفر از فرودگاه به هتل در تور قبرس شمالي معمولا آن دسته از افرادي كه اين تور را رزرو ميكنند داراي راهنما و ترانسفر از فرودگاه به هتل و بالعكس هستند.اما كساني كه در قالب تور به قبرس شمالي سفر ميكنند با چه كار كنند؟ اين افرد ميتوانند با اجاره تاكسي يا با استفاده از اتوبوس ها شهري به هتل يا ويلاي خود در جزيره بروند كه هزينه چنداني نخواهد داشت. حمل و نقل در تور قبرس شمالي هنگامي كه شما در قبرس شمالي هستيد، راه هاي متعددي وجود دارد كه بتوانيد جزيره را زير پا بگذاريد. يكي از بهترين گزينه هاي سفر در تور قبرس شمالي ، اجار يك ماشين است كه باعث مي شود شما هر جا كه مايل هستيد برويد. از ديگر وسايل نقليه كه ميتوان در قبرس استفاده كرد ،اتوبوس هاي شهري است كه هر ساعت يكبار ميتوان آن ها را يافت.اما اگر قصد دارد به مسيرهاي كوهستاني و ساحلي برويد پيشنهاد ما اين است كه يك ماشين اجاره كنيد. آيا سفر به قبرس شمالي امن است؟ بله. قبرس شمالي كه با نام قبرس تركيه نيز شناخته ميشود،يكي از اماكن امن جهان به حساب مي آيد.براي اينكه خيالتان راحت باشد،در اكثر هتل ها نيز صندوق هاي امن براي قراردادن پول و مدارك شما موجود است.پس با خيالي راحت نسبت به رزرو اين تور اقدام كنيد. آيا تور قبرس شمالي نياز به ويزا دارد؟ خير. چه نوع ارزي در قبرس شمالي قابل استفاده است؟ در تور قبرس شمالي شما ميتوانيد از لير تركيه،دلار و يورو استفاده كنيد. اميدواريم كه اين مطلب در سفر به قبرس شمالي براي شما مفيد واقع شود.
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 35
دیروز : 14
افراد آنلاین : 1
همه : 3022
چت باکس
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
امکانات وب